Щоб свердловина служила довше

https://burenie-skvazhin.com.ua/wp-content/uploads/2022/02/chtoby-skvazhina-sluzhila-dolshe-1280x800.jpg

Автор: Мирко Іван Анатолійович

Як правильно користуватися свердловиною на воду, щоб вона служила якомога довше?

Наскільки якісною буде вода, що видобувається зі свердловини, і якими будуть характеристики самої водозабірної споруди, безпосередньо залежить від дотримання власниками правил експлуатації. Так, безвідповідальне ставлення надрокористувачів може призвести до псування і навіть ліквідації свердловин. У той же час не найперспективніші і найпотужніші водоносні шари прослужать довгий час при правильній та акуратній експлуатації.

На що варто звернути увагу?

Найважливішою умовою для стабільної і успішної роботи установки є її правильне введення в експлуатацію. У жодному разі не можна вести видобуток води на повній потужності з перших днів роботи. Обсяг слід збільшувати потроху, приблизно на 20% кожну добу. Також важливо розуміти, що використання об’єкта має здійснюватися відповідно до режиму, зазначеного у ліцензії. Насамперед, варто звертати увагу на такі параметри: продуктивність споруди, статистичний/динамічний рівень, питомий дебіт, сила струму насосного агрегату. Якщо є зміни в якомусь із перерахованих чи іншому показнику, потрібно з’ясувати причину й усунути її.

При цьому варто зазначити, що експлуатація глибинних артезіанських свердловин, забезпечених якісною чистою водою – є однією серед найпопулярніших потреб серед власників заміських будинків на приватних ділянках. Дійсно, таку воду можна пити і використовувати для приготування їжі, проте експлуатація такої установки для лише догляду за садом чи городом є вкрай недоцільною і невигідною, оскільки сезонне користування свердловинами має свої особливості і вимоги, яких потрібно дотримуватися.

Важливі нюанси експлуатації свердловини на воду

Якщо на ділянці проведено буріння артезіанської свердловини по такому розрахунку, що чистою, збагаченою мінералами водою користуватимуться постійно (цілий рік), то основною вимогою щодо її налагодженого і тривалого функціонування  є саме мінімізація періодів її бездіяльності.  У випадках, коли вимушені перерви в експлуатації все ж були, перед новим запуском необхідно ретельно перевірити справність установки і за необхідності провести технічне обслуговування, наприклад, почистити і замінити фільтр.

Особливої обережності вимагає експлуатація свердловини на пісок. Досить часто різко підвищене, об’ємне споживання води після тривалої перерви стає причиною поломки обладнання, зокрема це стосується засмічення фільтра накопиченим мулом, а також необхідністю знову прокачувати воду допоки вона не стане максимально чистою.

Основні правила експлуатації свердловини на воду, яких потрібно дотримуватися в повсякденності

Все має починатися саме з правильного проєктування установки, ретельного розрахунку її глибини відносно розташування потрібного водоносного горизонту і експлуатаційним нормам подальшого використання. При цьому окрема увага приділяється обладнанню, яке забезпечуватиме її функціонування. Адже такі технічні характеристики, як потужність, обсяг видобутку на певний проміжок часу і тип використаного насоса чи насосної станції на воду мають чітко відповідати потребам замовника, щоб не допустити надмірної нагрузки на технічне обладнання, завчасного виходу його зі строю.

Додатковим моментом вважається правильне облаштування самої свердловини, при якому не буде ризику потрапляння всередину брудних стічних вод, шкідливих речовин чи мікроорганізмів, а також замерзання води всередині трубопроводу на період морозів.

Окремої уваги вимагає забезпечення безперебійного і налагодженого електроживлення системи. Зокрема це важливо для приватних територій, де спостерігаються часті  різкі перепади напруги живлення. Саме для вирівнювання і якісної компенсації показника напруги в електромережі фахівці, які проводять якісне буріння свердловини на воду для індивідуального використання, рекомендують додатково до насоса, обсадних труб тощо придбати відповідний стабілізатор, через який система підключатиметься до джерела живлення і працюватиме.

Якщо з первинним облаштуванням і першим запуском свердловини все зрозуміло, можна переходити до вимог її технічного обслуговування протягом безпосередньої експлуатації з певною періодичністю, яке зумовлене:

  • своєчасним проведенням візуального огляду обладнання щодо можливого виявлення деформації корпусів, пошкодження герметичності, появи корозії на поверхні або ж всередині конструкцій;
  • необхідністю своєчасного оновлення, заміни, чищення фільтрів для води;
  • регулярним контролем за тим, щоб оголовок був герметично закритим;
  • періодичною перевіркою міцності і якості застосованих кріплень для занурюваної системи, зокрема це стосується з’єднання глибинного насоса з трубою, по які вода постачається на поверхню, з’єднання через кожен відрізок тросу, який страхує систему, що опускається всередину свердловини і кабелю електроживлення, приєднаного до насоса;
  • періодичною перевіркою справності насоса, наприклад, шляхом контролю рівня тиску в системі, який зменшується, коли водою користуються і поступово збільшується, коли насос добирає воду в гідроакумулятор після закриття кранів;
  • контролем наявних показників продуктивності установки, їх порівняння з тими, що були на момент перших запусків.

Важливо! Якщо найближчим часом планується вимушена перерва у використанні свердловини з приблизною тривалістю в 8-10 днів, то необхідно витягнути насос з підземного джерела, провести демонтаж системи та покласти обладнання в чистому сухому приміщенні. Після відновлення роботи системи забороняється відразу користуватися конструкцією на максимальній потужності, щоб не пошкодити обладнання та не вивести з ладу насосну систему.

Як періодичне технічне обслуговування свердловини впливає на якість отриманої води?

Якість та чистота отриманої зі свердловини води залежить від справності та роботи кожного з механізмів водозабірної системи. Дійсно, будь-яке порушення в систему роботи механізмів, наприклад, пошкодження фільтру, через який вода потрапляє до моторної частини перед подальшою подачею на поверхню, призводить не лише до псування якості води (в ній можуть з’явитися домішки, рештки піску або інших речовин, які до цього залишалися в фільтрі), а й зумовлює поломку механізмів (потрапляння шкідливих компонентів псує герметичність та цілісність системи, може стати причиною розповсюдження корозії і фізичного псування водозабірної конструкції загалом).

Якщо допустити, щоб піщинки та рештки інших сторонніх предметів потрапили безпосередньо між механізмом і внутрішніми стінками обсадної труби, це може спровокувати поломку самого обладнання, обрив насоса і його кріплень, а також призвести до застрявання насоса всередині без можливості підняти його на поверхню і полагодити. Логічно, що в таких випадках не варто вдаватися до спроб самостійного налагодження роботи свердловинної системи і краще звернутися за допомогою до кваліфікованих фахівців (ідеально – до тих майстрів, що безпосередньо проводили буріння свердловини на воду).

Якщо ж дотримуватися умов правильної експлуатації свердловини, час від часу контролювати справність насосу і іншого устаткування, то сама конструкція зможе прослужити протягом декількох десятиліть. Дійсно, фахівці, які пропонують професійне буріння артезіанських свердловин на воду, впевнено заявляють про те, що можливість експлуатації такої глибинної конструкції протягом 50 років є однією з основних переваг вибору на користь саме артезіанських варіантів водозабезпечення.

Щодо загальних термінів служби свердловин різного типу

Якщо на території планується буріння свердловини на пісок, то варто розраховувати на 5-8 років її справної експлуатації, після чого важливо потурбуватися про ремонт або ж заміну обладнання. Зокрема це стосується фільтрового механізму, яким за цей час замулюється та засмічується (серед майстрів цей процес називають кольматацією). Якщо пропустити момент своєчасного відновлення установки, продуктивність добування води з джерела на поверхню починає суттєво знижуватися, а потім взагалі припиняється.

Така проблема не є актуальною при обслуговуванні установки, побудованою за системою «на вапняк», оскільки в її конструкції не передбачено монтаж фільтра, що в свою чергу виключає ризик його засмічення, поступового замулювання.

Терміни експлуатації свердловинного обладнання

Загальний термін ефективної експлуатації устаткування залежить від справності й своєчасної заміни пошкоджених елементів, яке забезпечує подачу води від підземного джерела на поверхню. Саме тому так важливо під час розробки проєкту вибирати надійні, якісні механізми для системи індивідуального водозабезпечення, зокрема це стосується насоса або ж насосної станції. У цьому випадку потрібно орієнтуватися на технічні показники і фінансові можливості клієнта, проте вибір на користь перевірених брендованих моделей зумовлений саме довшим терміном експлуатації на надійної роботи механізмів.

Важливий момент на цьому етапі стосується того, що продуктивність вибраного насосного обладнання має відповідати типу пробуреної свердловини і безпосередніми потребами в воді. Це обумовлено властивістю занадто потужного насоса створювати надмірний тиск в гідроакумуляторі (що в свою чергу псує його технічні характеристики), а при використанні насоса з недостатнім рівнем потужності не буде можливості сформувати потрібний запас води в системі.

З іншої сторони також не варто заощаджувати на якості і надійності кріплень, обсадних труб, електропроводки, інших елементів системи, адже несправність кожного з них призводить до поступової поломки інших механізмів і системи індивідуального водопостачання загалом.

Залишити відповідь

Зв'яжіться з нами зараз
Зв'яжіться з нами зараз
Зв'яжіться з нами
м. Васильків, вул. Кармелюка, 11А, оф. 1
Служба допомоги

Call Now Button